Potápěčská škola IANTD

Historie potápěčské školy IANTD

iantd_logo

Profesionálové mají nejlepší výstroj a nástroje, které nejsou pro běžné amatéry dostupné. Tak asi musel uvažovat Dick Rutkowski, který pracoval 33 let u National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), mimo jiné jako koordinátor a vedoucí výzkumu v potápěčské a přetlakové komoře.

Jaké nástroje a výstroj měl při srovnávání na mysli? Především Nitrox, nazývaný též “safe air”, směs používanou armádou již od roku 1912 při nesčíselných sestupech. Také průmysloví potápěči používali již dlouho s úspěchem tuto směs plynů. Sportovní potápěči se však dále potápěli se stlačeným vzduchem. Dick vedl tlakovou komoru na Floridě a ošetřoval mnoho z nich postižených dekompresní nemocí. Tyto nehody by se nestaly nebo byly alespoň méně závažné, kdyby byl použit Nitrox.

To byl důvod, proč Dick založil International Association of Nitrox Divers (IAND), první agenturu oprávněnou cvičit a školit rekreační potápěče v používání obohaceného vzduchu Nitroxu (EANx) a udělovat jim mezinárodně platné osvědčení. Svaz v příštích šesti letech (tj. do r. 1991) certifikoval na 2 500 potápěčů cvičených v používání Nitroxu, v létě 1995 jich bylo již 11 000 a IAND se stala největším svazem na světě, zabývajícím se technickým potápěčským výcvikem.

V roce 1991 převzal vedení IAND Tom Mount. Vložil do zkratky ono “T” znamenající “technický” (IANTD) a rozšířil tréninkový program tak, že není založen na fixních ideálech jednoho muže, nýbrž na zkušenostech amerického námořnictva, NOAA a Miamské university, na níž Tom vedl potápěčský program. IANTD rozšířila rozsah certifikací na hloubkové ponory se vzduchem a všemi ostatními dýchacími plyny jinými než vzduch pro rekreační potápění a pro použití při technickém potápění. Jako průkopník tohoto odvětví IANTD stanovila první mezinárodně uznávané normy a postupy včetně pomocných textů a postupů výcviku.

IANTD věří, že je lepší mít bezpečný, opatrný a náročný výcvik než mít třeba jen jednu nehodu.

IANTD je odhodláno produkovat vzdělané a zručné potápěče. To je klíčové pro rozvoj kvalifikovaných, sebejistých a uvolněných potápěčů, kteří se mohou plně těšit z radostných zážitků pokročilého i technického potápění.