Stránky

Rubriky

CUBA

CUBA

Termín: termín bude upřesněn (prosinec - leden)   odlet z Prahy

mail: deepsea@deepsea.cz


Výlet je naplánován tak, abychom se pochopitelně dobře zapotápěli, ale aby nám také zůstalo dostatek času na výlety po ostrově. Kuba je totiž nejenom krásná pod Karibskou hladinou ale také je úžasná na souši. Proto se také během čtrnácti dní pobytu budeme 5 x přesouvat a celkem procestujeme cca 800 km Kubánského venkova (z Karibské části). Z tohoto důvodu je tato akce také velice vhodná pro nepotápěčský doprovod.

cubamapsmol2

Cena pro potápěče:                                    1.530EUR

Cena pro nepotápěče:                                1.160EUR

Ceny při ubytování 2 osob ve dvoulůžkovém pokoji
(příplatek 150 EURO za ubytování na jednolůžkovém pokoji)

Celkové ceny letenek včetně poplatků se pohybují cca od 22.000 – 27.700 Kč

Aktuální cena letenky 23.000Kc

Cena nezahrnuje:

nic kromě uvedeného, vízum 750 Kč , bakšišné a další osobní výdaje, odletovou taxu 25 CUC letenku Praha – Havana

Cena zahrnuje: (dle itineráře)

Itinerář:

V itineráři jsou uvedena místa pobytu, druh stravování a počty ponorů.
1 ubytování: Havana hotel **** (centrum staré Havany)
2 ubytování: resort Maria la Gorda***

3 ubytování: hotel Viňales ***

4 ubytování:  Playa Larga Villa Horizontes***

5 ubytování Playa Rancho Luna All Inclusive ***

6 ubytování: Havana hotel **** (centrum staré Havany)
6 přeprava klimatizovaným autobusem
7 potápění dle itineráře
8 výlet do Trinidadu.

Podrobný itinerář:
1. den Praha
odlet v ranních hodinách do Paříže, přestup na let do Havany.
Přílet do Havany, transfer do hotelu****, ubytování a večeře, prohlídka noční Havany

2. den Havana - Maria la Gorda. Snídaně, odjezd do Maria la Gorda. Přesun doresortu Maria la Gorda, ubytování a večeře.

Odpoledne příprava a kontrola potápěčské výstroje.

3. den Maria la Gorda.
Plná penze, 2 ponory.

4. den Maria la Gorda.
Plná penze, 2 ponory + 1 noční ponor

5. den Maria la Gorda.
Plná penze, 2 ponory

6. den Maria la Gorda.
Plná penze, 2 ponory

7.  den Maria la Gorda.
Plná penze, 2 ponory

8. den Maria la Gorda - Viñales
Snídaně, odjezd do Viňales, prohlídka malebného  údolí s mogoty, Gran Caverna de Santo Tomás (největší suché jeskyně střední ameriky), přesun do hotelu, ubytování a večeře.

9. den Viñales
Snídaně, prohlídka tabákové manufaktury (Cohiba) v Pinar del Rio, výlet do pohoří Viñales (možnost absolvovat jako pěší túru, nebo lze na koních). Večeře v hotelu.

10. den Viñales - Playa Larga.
Snídaně, odjezd do Playa Larga. Přesun do resortu, ubytování a večeře.

11. den Playa Larga.
Plná penze, 2 ponory v Cenotes (ponory v překrásných cavernách v zátoce Sviní)

12. den Playa Larga.
Plná penze, 2 ponory v Cenotes

13. den Playa Larga- Rancho Luna
Snídaně odjezd do Trinidadu, návštěva starého města, večere Rancho Luna All Inclusive

14.den Rancho Luna -Havana.
Po obědě odjezd do Havany, návštěva Havanské pevnosti El Morro, ubytování a večeře v hotelu, volný program

15.den Havana.
Snídaně v hotelu, individuální program v Havaně, odpoledne odjezd na letiště a odlet do Evropy

Maria La Gorda

maria_la_gorda2

je legendární potápěčská destinace nacházející se na úplném západě Kuby,cca 300 km od Havany, v zátoce Bahía de Corrientes (provincie Pinar del Rio).Podle pradávné legendy zde kdysi měli základnu karibští piráti a krásná Maria byla jejich šenkýřka a o pečovatelka - vařila, nalévala, léčila šrámy utržené v bojích, utěšovala trudomyslné… Jelikož prý byla trošku při těle, říkalo se jí Tlustá Marie - Maria la Gorda.Když zemřela, pochovali ji piráti pod nejvyšší palmou v zátoce - a jako výraz vděčnosti k jejímu tělu do hrobu umístili velkolepý pirátský poklad. Přes řadu pokusů nebyl tento poklad dodnes nalezen…

Poloostrov Guanahacabibes je prohlášený UNESCO za Rezervaci biosféry. Na tomto místě se střídá rozmanitost krajiny s mořem bohatým na živočichy a korálové útesy, což je ideální nejen pro potápění, ale též pro ekoturistiku. Potápěčské centrum Maria La Gorda se nachází přímo u pláže v palmovém háji. Je to jedno z nejlepších míst pro potápění na Kubě

maria_l3

UBYTOVÁNÍ:

Hotel má k dispozici 55 dvoulůžkových a třílůžkových pokojů, z toho 31 v budově a 24 v chatičkách. Pokoje jsou vybaveny klimatizací, vlastní koupelnou s WC, satelitní TV, telefonem, minibarem a bezpečnostní schránkou. Hotel disponuje restaurací a barem. Hosté mají k dispozici lehátka, potřeby pro míčové hry a vodní sporty, obchod, zahrada, parkoviště, taxi a půjčovna motocyklů. K zábavě jsou během dne připraveny animační programy, večer je možné navštívit noční klub. V hotelu je lékařská služba po celých 24 hod.Hotel přijímá platby úvěrovými kartami. K dispozici je fax a elektronická pošta.

Snídaně a večeře jsou podávány v restauraci na pláži formou švédských stolů. Kromě plážové restaurace je zde hostům k dispozici ještě bar-restaurant “la carta”. Platba kartami zde není možná a jelikož tu široko daleko není ani žádný bankomat, doporučujeme se na dovolenou v Maria la Gorda vybavit dostatečnou zásobou hotovosti.

POTÁPĚNÍ:
Centrum je velmi kvalitně vybaveno, (hlavní klientelou jsou Angličané) na lokality vyplouvá loď, pro 16 potápěčů.

LOKALITY:
Yemayá. Zde se nachází podmořská jeskyňka hluboká 12 metrů, která ústí ve stěně hluboké 33 metrů pod hladinou moře. Řada druhů hub a elegantní bílé korály a množství druhů ryb a dalších mořských živočichů.

El Encanto (Kouzlo). Několik klikatých tunelů v hloubce od 18 do 25 metrů. Kombinuje se zde korál a písek, což dodává místu charakteristické zbarvení. Je snadné zahlédnout množství ryb, hub a řas. Místo je ideální pro potápění Open Water.

Acuario (Vodnář). Korálová chodba s písčitým dnem blízko u pobřeží v hloubce pouze 6 metrů s rozličnými druhy ryb vyskytujícími se ve velkých skupinách. Odborníci prohlašují, že se zde nacházejí všechny druhy žijící na Kubě.

La Cadena Misteriosa (Tajemný řetěz). Houby rozmanitých tvarů a barev jsou hojné na tomto místě ideálním pro potápění u stěny, kde se však občas vyskytují mírné proudy. Tvoří řetězec neznámého původu, který vede hluboko do zálivu.

Almirante (Admirál). Písčité dno, z něhož vyrůstá lesík z černého korálu. Žijí zde takzvaní mořští červi, kteří při hrabání v písku vytvářejí charakteristické pyramidy. Místo je atraktivní řadou děr poskytujících útočiště rybám. Místo je rovněž bohaté na řasy a houby.

Cabezo de Marcel (Marcelova skála). Místo je typické řadou skalisek v hloubce 17 metrů na západě a pouze 9 na východě. Obvyklé jsou útvary z tvrdého korálu a výskyt pestrých tropických ryb.

Las Cuevas de Pedro (Petrovy jeskyně). Toto místo je tvořenou dlouhou bariérou daleko od pobřeží s nedotčenou přírodou. Na místě, kde obvykle kotví lodi, se vyskytují hluboké průrvy a až 15 metrů dlouhé tunely. Viditelnost je zde dost dobrá vzhledem k otvorům ve stropech. Žijí zde kolonie hub, medúz a ryb. Stěna je zde naprosto svislá.

El Jardín de las Gorgonias. Instruktoři obvykle využívají pohodlnou dostupnost tohoto místa pro dlouhá ponoření u malé stěny, která začíná v hloubce sedmi metrů a končí v 15 metrech útesem. Vyskytuje se řada druhů exotických ryb. Podmořská stezka vede skrz stěnu okolo řady průrev a úkrytů pro ryby, medúzy, řasy a korály.
El Salón de María (Mariin salón). Malá jeskyňka pod útesem v hloubce 18 metrů připomínající elegantní pokoj. Žijí zde houby a černé korály visící ze stropu. Výstup je rovnou nahoru nad útes pokrytý medúzami, neonovými rybami a dalšími, které jsou již zvyklé na přítomnost lidí.

El Paraíso Perdido (Ztracený ráj). Nejvzdálenější místo potápění María La Gorda. V některých úsecích stěna začíná v hloubce 25 až 30 metrů a klesá o dalších 30 metrů. Zajímavé jsou kaňony a chodbičky pokryté houbami, korály a medúzami a oživené pestrými druhy ryb.

Mobby Dick. Charakterizuje se značným počtem kaňonů ve stěně, kde se ukrývají kolonie ryb. Potápění se provádí v hloubce 30 metrů a hlavní atrakcí je řada průchodů a tunelů. Navzdory vzdálenosti od María La Gorda stojí za to shlédnout kuriózní skály na dně připomínající zkamenělé velryby spočívající v lesíku z černých korálů. A další.

VIŇÁLES

mogoty

Pohoří Viňales  patří mezi nejkrásnějších místa na celé Kubě. Z malebného údolí které je i významnou tabákovou oblastí, se tyčí  nádherné skalní útvary, které se nazývají mogoty, mezi kterými se nachází velké množství suchých jeskyní. (v minulosti domov i úkryt karibských indiánů). Samotné údolí nabízí příležitost pro návštěvu plantáží, kde uvidíme kubánské eko zemědělství s možností ochutnat domácí produkty. První den ve Viňales navštívíme indiánskou jeskyni, kterou protéká ponorná řeka a druhý den vyrazíme na pěší túru do těchto překrásných hor.

PLAYA LARGA

playalarga

Hotel Playa Larga nabízí hotelový resort tvořený radou bungalovu ležícím přímo na karibském pobreží Kuby v historicky známém Zálivu sviní Bahía de Cochinos. Překrásná pláž a blízkost potápěčských lokalit v krasových  jeskyních „cenotech“, několik dobrých lokalit v moři, dále pak  přírodní rezervace Parque Montemar či krokodýlí farma Guama  činí z hotelu výborné východisko pro skupiny potápečů a milovníky karibské, tropické přírody.

Ubytování v resortu:
dvoulužkové bungalovy s  klimatizací,vlastním sociálním zarízením, bezpecnostní schránka za poplatek

Vybavení resortu:
vstupní hala s recepcí, restaurace, bar na večerní dýchánky, obchod se suvenýry, bazén (lehátka a slunecníky zdarma), dětský bazén, písčitá pláž

Stravování:
snídaně formou  bufetu, večeře servírovaná formou menu

POTÁPĚNÍ:

Potápění v místních jeskyních - Casimbách
Jeskyně Ilona, za svůj název vděčí českým speologům, kteří zde objevovali v 80. letech jeskyně. Vstupní jezírko je od hlavní cesty vzdálené asi 200 metrů. Je poblíž divecentra, kde jsme si nechávali po ponorech vybavení. Cca 40 minutový ponor do hloubky okolo 25 metrů. Teplota vody je od 24 do 27 stupňů. Maximální hloubka v jeskyni je asi 50 metrů. Zpestřením pro nás bV jeskyni potkáte množství mořských živočichů, což dokazuje o přímém spojení jeskyně mořem.
Jeskyně casimba del Brinco, vynikající viditelnost a fascinující sluneční světlo při návratu do vstupního jezírka.
Jeskyně casimba 35 aniversario, s krkolomným vstupem do vody a maximální hloubkou až 70 metrů a se spoustou krevetek.
Jeskyně Susana (Zuzana), k jejímu vstupnímu jezírku musíme projít asi 200 metrů džunglí. Její vstupní jezírko je na povrchu velmi studené a se špatnou viditelností. Ale po zanoření do 2 metrů, teplota stoupne až o 9 stupňů. Rozdíl teplot je způsoben přítokem teplé vody z moře a vyvěrající sladkou spodní vodou. Jakmile klesnete do 10 metrů, rozprostře se kolem vás krásná puklina, připomínající propast. Tento ponor připomíná jeskynní potápěni v Mexiku, kde kopírujete vyvázané lanko dovnitř ale i z velká vzdálenosti stále vidíte přicházející světlo z hladiny. Ponory v casimbách jsou poměrně jednoduché, s perfektní viditelností do max. hloubky 30 metrů. Ani potápěč s kvalifikací AOWD se nemusí bát úzkých prostor, naprosté tmy a ztráty v jeskyni. V jeskyních patřit také krápníkovou výzdobu, zkamenělé mušle nebo korály.
Ti, kteří se nebudou chtít potápět jen v jeskynních si mohou udělat ponor v moři, např. na lokaltě  Punta Paradise. Lokalita se naplavává přímo ze břehu a po dosažení pozice budeme proplouvat mezi korálovými  bloky s tunely, bohatě porostlými měkkými korály a houbami. Během ponoru navštívíme i vrak lodi, který tu prý leží ještě z dob invaze v zátoce Sviní

TRINIDAD
Městečko se současnými 36tis. obyvateli, které založil, podobně jako Havanu a další 4 města, v roce 1513 Diego Velasques, později pohádkově zbohatlo zejména na obchodu s cukrem. Dnes patří k nekrásnějším kubánským městům a od r. 1989 i do pokladnice světového kulturního dědictví. Dominantou města a současně jeho nejvyšší stavbou je Convento San Francisco (klášter svatého Františka), ve kterém je dnes muzeum kontrarevoluce…
O někdejším bohatství města svědčí mimo jiné i to, že kamennou dlažbu si tehdejší cukrobaroni nechali komplet dovézt z Bostnu. Ve městě je rovněž doutníková manufaktura a možnost nákupu vynikajících doutníků.

V Trinidadu je m.j. řada příležitostí pro noční posezení a poklábosení u živé hudby, či jiné povyražení z kopýtka. Kromě klasického hudebního baru Casa de la Trova je to např. diskotéka La Cueva (jeskyně). Jak název napovídá, nachází se tento podnik v jeskynním komplexu kousíček nad městem (dobré vzít si taxi). Pokud mě paměť neklame (což se stát může), stálo naposledy vstupné 15 USD a zahrnovalo veškerou konzumaci…

Nedaleko od Trinidadu se nachází proslulé Valle de los Ingenios - údolí cukrovarů. Okolo tohoto údolí se kdysi rozprostíraly nedozírné třtinové plantáže a vesnice otroků San Pedro. Dodnes se zde dodnes dochovala vysoká strážní věž, na kterou se dá vystoupit a udělat si slušnou představu, jak to tu kdysi mohlo vypadat. Při návštěvě Trinidadu zpravidla býváme ubytování v Hotelu Ancón***, přímo na břehu Karibského moře, cca 15 minut jízdy autem od města. Zdejší pláž prý patří k nejkrásnějším na Kubě. Na pláži se dá zahrát volejbal, fotbal a je zde i jeden ze tří all incl. barů…

HAVANA

Bývala často nazývána též Hvězdou Antil či Perlou Karibiku. Kdysi nejvýstavnější město amerického kontinentu v posledních desetiletích zoufale chátrá kvůli nedostatku peněz. Teprve v nedávné době byly, s finanční pomocí UNESCO, zahájeny práce na obnově, zejména Starého města, prohlášeného v roce 1982 za součást kulturního dědictví lidstva. plujících s ozbrojeným doprovodem do Španělska s nákladem zlata a stříbra ze španělských kolonií v Americe.
Město založil roku 1513 Diego Velasqués, v roce 1553 se Havana stává sídlem guvernéra Nového Světa a seřadištěm lodí (tzv. hlavním přístavem - Puerto Principal)ích staletích, kdy Kuba byla největším světovým dodavatelem cukru, město bohatlo zejména z obchodu s cukrem.
Nejvýznamnější části Havany jsou:

CENTRO a LA HABANA VIEJA (Stará Havana, nejkrásnější část města)

VEDADO (moderní Havana)

Plaza de la Catedral, Cathedral Square
Jedno z nejkrásnějších historických náměstí. Chrám dominující náměstí, začali stavět roku 1748 jezuité, dokončen byl španělskou koloniální vládou v r. 1789. Do roku 1898 tu byly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. Na náměstí se dále nachází Museo de Arte Colonial s expozicí z koloniální éry.
Parque Central/Prado
Výstavné náměstí a kdysi hlavní bulvár centrální havanské čtvrti, kterému vévodí Capitol z roku 1929, někdejší kubánská Sněmovna reprezentantů, dokonalá kopie Capitolu ve Washingtonu. Nedaleko odtud se ulici Calle Monserrate nachází legendární BAR MONSERRATE, nezapomenutelný milník všech našich předchozích kubánských výprav. Za velmi přijatelné ceny se zde můžete najíst, napít, pobavit, obklopeni nefalšovaným karibským koloritem (živá hudba, výhodné nabídky zaručeně pravých kradených doutníků atd…). Pokud se chcete toulat Havanou individuálně a pak se někde sejít, doporučuji zvolit za místo schůzky třeba právě tento bar (i kdybyste se někde ztratili, každý taxíkář Vás sem doveze).
Complejo El Morro
Pevnost založená v roce 1589, která v době největší slávy chránila bohatou Havanu před nájezdy pirátů.
Info tel. číslo: 777 832 301

NÁŠ TOUROPERÁTOR
CUBANACAN INTERNATIONAL b.v., Spreeufer 6, D - 101 78 Berlin, Německo